Tie klusie ūdeņi – tie dziļākie. Tā saka par cilvēkiem. Bet vai mūsu zemes dzīļu ūdeņi arī ir tikpat klusi? Nepavisam ne. Lai arī mēs tos nedzirdam, dziļumā tie pietuvinās Zemes kodolam, tāpēc tajos vērojams ievērojams spiediens, kas kaut pa nelielu spraugu tiekot ārā, varētu izveidot pamatīgu strūklaku. Protams, ka ikdienā šo Zemes kodola radīto spiedienu nemaz nejūtam. Taču šo fenomenu mēs varam izmantot savā labā.
Šo parādību var pārvērst dziļurbumā, kas var nodrošināt ar tīru, vērtīgu ūdeni vienā vai pat vairākās mājsaimniecībās. Ja Tu jau apmēram zini, kas ir dziļurbums, un jau vēlies to ierīkot, skaties un uzzini vairāk te: https://commodus.lv/dzilurbumi. Ja vēlies uzzināt par šo tēmu ko sīkāk un interesantāk, tad turpini lasīt.
Kā tiek veidots dziļurbums?
Dziļurbums jeb artēziskā aka tiek urbta līdz 150 m dziļumam. To, cik dziļi būs jārok, iepriekš paredzēt ir ļoti grūti. Tāpēc arī noteikt precīzas dziļurbuma izmaksas pirms tā uzstādīšanas ir neiespējami. Ja tuvumā vēl kādam ir artēziskā aka, tad pēc tās dziļuma var aptuveni noteikt, cik lielā metru amplitūdā būs jārok.
Ja dziļumu var noteikt urbšanas procesā, tad kā ir ar urbuma atrašanās vietu? Jāsaka, ka tas nav tik sarežģīti kā ar akas rakšanu. Akas rok seklāk, tāpēc tās ražīgāko atrašanās vietu noteikt ir gana svarīgi. Taču artēziskie ūdeņi atrodas vairāku desmitu vai pat 100 m dziļumā, un šī dziļuma ūdens ir pieejams gandrīz visur. Ražīgāko ūdens urbšanas vietu varētu noteikt vien tāpēc, ka tajā punktā nebūs tik dziļi jārok kā citos.
Dziļurbuma veidošanas vietu Latvijā visbiežāk nosaka pēc ģeoloģiskās kartes, kurā jau ir atzīmēti ūdens vibrāciju aktīvākie punkti. Rīstnieki, principā, šeit nav nepieciešami. Taču zemēs, kur ir sausāks vai šādas ģeoloģiskās kartes vēl nav izstrādātas, cilvēki joprojām izlīdzas ar dažādām āderu ierīcēm.
Kā vietu dziļurbumam nosaka Āzijas zemēs?
Ļoti interesants veids, kā noteikt ūdens aktīvākos punktus, ir nevis parastā svārstu izmantošana, bet gan kokosrieksta vai olas turēšana plaukstā. Ir neskaitāmi video kā, piemēram, Indijā vai Pakistānā cilvēki meklē artēziskos punktus, turot rokā kokosriekstu.
To sauc par ideomotoro metodi. Proti, cilvēks staigā pa potenciālo artēzisko ūdeņu zemes gabalu, turot savā plaukstā kokosriekstu. Ne pārāk aktīvā zonā kokosrieksts būs nosliecies 90 grādu leņķī. Taču, kad cilvēks uzkāps uz iespējamā dziļurbuma punkta, kokosrieksta kātiņš momentā pacelsies uz augšu. Tā nav maģija, bet gan iedeomotoriskais fenomens.
Šāds fenomens veidojas nevis tāpēc, ka kokosrieksts grib ar mums komunicēt, bet gan tāpēc, ka mūsos pašos ir īpaša enerģija, kas neizskaidrojamā veidā ar šo Zemi ir ļoti saistīta. Tā nav mistika, bet fakts. Proti, aktīvajos zemes punktos, mums neapzinoties, sasprindzinās plaukstas muskuļi, un tāpēc kokosrieksta kātiņš paceļas uz augšu. To pašu var novērot arī turot plaukstā olu.
Dziļurbuma rituāls ar kokosriekstu
Kas ir interesanti, dienvidu tautas dziļurbuma rakšanu padara par veselu rituālu. Kad ar kokosrieksta palīdzību indieši ir atraduši t.s. aktīvo punktu, tad šo pašu kokosriekstu novieto zem milzīgā urbja, lai tieši kokosriekstu ūdens būtu pirmais, kas atdalās šajā vietā. Artēzisko aku nereti arī iesvēta, skaitot lūgšanas, kvēpinot vīraku un birdinot ziedlapiņas. Dienvidos ūdens patiešām ir svēta lieta.
Vai pastāv ierobežojumi dziļurbuma rakšanā?
Bet atgriežoties pie mūsu zemes, atklājas kāda interesanta lieta. Ja Tavas mājas dziļurbums būs lielāks par 20 m vai patērēsi vairāk par 10 kubikmetriem dienā, tad šo brīnumaino dabas parādību Tev vajadzēs saskaņot ar Valsts vides dienestu, kurai būs jāizsniedz īpaša atļauja.
Dziļurbumu, kas lielāks par 20 m, drīkst veikt tikai profesionālas, licencētas kompānijas. Šī tomēr ir iejaukšanās dabas procesos, tāpēc ir svarīgi novērst visus iespējamos riskus. Profesionāļi pie taviem artēziskajiem ūdeņiem tiks vien dažu dienu laikā. Iespējams, papildus būs jāierīko arī ūdens filtrs, parasti atdzelžotājs.
Ja Tavs dziļurbums būs veikts dolomīta līmenī, visticamāk vajadzēs atkaļķotāju, jo šajā līmenī ūdens var saturēt pastiprinātu daudzumu kalcija. Savukārt, smilšakmens līmenī ūdens būs īpaši tīrs un dzidrs, tikai tam visticamāk vajadzēs atdzelžotāju.
Kāpēc izvēlēties dziļurbumu?
Kā jau minēju, ir diezgan grūti paredzēt dziļurbuma veidošanas izmaksas, taču skaidrs ir viens – ieguvums būs ilgtermiņā. Par pašu patērēto ūdeni nebūs jāmaksā itin nekas. Turklāt tas būs daudz tīrāks, vērtīgāks nekā bieži vien pa centrālajām sistēmām piegādātais ūdens. Tas ir labāks par aku, jo ūdens temperatūra tik lielā dziļumā vairs īpaši nemainās. Tātad, dziļurbuma sistēma nekad neaizsals.
Nu ko – ja arī vēl nav tik daudz naudas sakrāts, lai pats tiktu pie artēziskajiem ūdeņiem, tad varbūt var arī par to tikai pasapņot un pa to laiku izmēģināt ideomotoro metodi uz savas ādas?
Atstāt komentāru