Draudzena izskaidroja, kāpēc jākaltē jasmīnu ziedi. Kur es biju agrāk, ka to nezināju

Ķermenim

Jasmīnus izmanto ne tikai to smaržas dēļ. Var vienkārši pievienot dažus pilienus ikdienas krēmam vai šampūnam. Šī patīkamā smarža ir nomierinoša.

Iedvesmai

Saka, ka jasmīni lieliski noder radošiem cilvēkiem, jo to smarža atraisa fantāziju, palīdz rast nestandartus risinājumus un noformulēt oriģinālu radošo vēstījumu. Ja tu darbojies reklāmas jomā, pamēģini nolikt sev blakus jasmīnus.

Kā vākt jasmīnus

Ja tev pagalmā aug jasmīns, tad kāpēc gan nesavākt to ziedus ilgākam laikam? Tiesa gan, nāksies pamosties tā agrāk, ap 4-5.

Uzskata, ka tajā laikā ziedos ir visvairāk eļļas. Lietainā laikā vākt ziedus nevajag, labāk, lai pirms ziedu vākšanas pāris dienas būtu jauks, sauss laiks. Paņem palielu trauku, ziediem nevajadzētu būt sapresēti, vajag, lai tie „elpo”.

Kā kaltēt jasmīnus

Vienkārši izklāj tos uz papīra un novieto siltā, sausā vietā. Ziedi kaltēsies aptuveni 5 dienas, var reizēm tos apmaisīt, lai tie kalstu vienmērīgi. Atceries, ka jasmīni ir trausli, tāpēc kaltēšana cepeškrāsnī nederēs. Beigās jāsanāk gaišiem ziediņiem.

Kā uzglabāt izkaltētos jasmīnu ziedus

Vislabāk šim nolūkam noderēs stikla trauks. Ideālais variants, ja stikls būtu tumšais. Kaut gan arī parastā stikla litra burka arī derēs.

Burku blīvi aizskrūvēt nevajag, lai gaiss nedaudz piekļūst. Ja ir burku trūkums, noderēs arī papīra maisiņi. Svarīga nianse – ziedus var uzglabāt aptuveni gadu, pēc tam tie sāk zaudēt smaržu.

Ka pagatavot tēju ar jasmīniem

Parasti izmanto zaļo tēju. Uzskata, ka karstā laikā zaļajai tējai piemīt dzesējošs rezultāts. Taču ziedus var pievienot arī melnajai „sildošajai” tējai.

Parasti ņem trīs daļas tējas un vienu daļu jasmīnu ziedu. Vienkārši visu saber, uzlej vārošu ūdeni un ļauj ievilkties. Neaizmirsti, ka zaļā tēja ir stiprāka par melno, tāpēc nepārcenties.

Varat būt droši, ka jūsu pašu savāktie jasmīni būs arī labi nekā veikalā nopērkamie. Un vēl lepnums par to, ka tas ir pašu produkts. Ja vēlies baudīt jasmīnu tēju tagad, vari izmantot svaigus ziedus un nedaudz lapu kopa ar tēju attiecība 1:2. Ziedus un lapas pirms apliešanas nomazgā. Tēju var izmantot gan zaļo, gan melno, kura labāk patīk.

Lai labi garšo!