Katrā ģimenē ir savas gardu kotlešu gatavošanas tradīcijas un noslēpumi. Varētu domāt, kas gan var būt sarežģīts to pagatavošanā?! Samal gaļu, pievieno sīpolus, maizi un olas, veido kotletes cep pannā.
Taču viss noslēpums ir detaļās. It kā dari visu, kā vajag, bet rezultāts ne tuvu nav tāds, kā gaidījāt un nemaz nav līdzīgs tām, kādas ēdi bērnībā. Lieta tāda, ka pieredzējušas saimnieces zina viltībiņas, par kurām receptēs nekas nav teikts.
Viņām liekas, ka tās jau visiem ir zināmas.
Šodien pastāstīsim par vienkāršiem veidiem, kā izvairīties no kļūdām un pagatavot garšīgas un sulīgas mājas kotletes.
Kotlešu gatavošanas tehnoloģija
1. Pārāk šķidra kotlešu masa – reizēm saimniece pievieno par daudz olu, piena vai ūdens, masa izveidojas pārāk šķidra un no tās nevar izveidot kotletes. Lai situāciju glābtu, gaļas masai pievieno vēl maizi, miltus vai mannu, bet tas situāciju neglābj – liekās piedevas vēl vairāk ietekmē kotlešu garšu.
Kotlešu gatavošanas principi
Pieņemts, ka iemērktas maizes svaram jābūt 40% no gaļas svara. Ja šis princips ir ievērots, bet kotlešu masa vēl arvien ir par šķidru un kotletes nav iespējams izveidot, pamēģini masu 2 stundas paturēt ledusskapī. Pa to laiku masa sabiezēs, kļūs elastīga, visu lieko šķidrumu uzsūks maize.
2. Masas veidošana
Tautā populāra ir arī kotlešu masas veidošana, kad kotleti vairākas reizes ar spēku “dod” pret galdu. Tā nav kļūda, tā ir vienkārši lieka darbība. Lieta tāda, ka ar šo darbību tiek zaudēta no masas gaiss un mitrums. Rezultātā kotlešu masa kļūst krietni blīvāka.
Tāda masa labi derēs, ja gatavosiet ļuļa-kebab, lai gaļa labāk turētos uz iesmiņa un nekristu oglēs. Kotletēm šis variants nederēs, jo tām trūks sulīguma. Labāk masu labi samaisīt un ielikt uz pāris stundām ledusskapī.
3. Tūlītēja cepšana
Daudzi rīkojas pēc gadiem izstrādātas sistēmas: iejauc masu, izveido kotletes, uzkarsē pannā eļļu un cep. Izrādās, lai iegūtu labāku rezultātu, kotlešu masai jāļauj kādu laiku pastāvēt.
Pavāri iesaka kotlešu masu kādu laiku paturēt ledusskapī, tad tā kļūs viendabīgāka, to būs vieglāk veidot un tā labāk turēs formu.
Pēc tam, kad gaļa ir samalta, tai pievieno sīpolus, maisi, sāli, piparus un visu labi samaisa. Vismaz stundu liec ledusskapī, lai masa atdziest un nostāvas.
4. Ilga cepšana
Ja kotletes cep pārāk ilgi, tad garoziņa kļūst cieta, bet vidū masa – sausa. Cik ilgi jācep, lai kotletes nezaudētu sulīgumu un lai tām būtu skaista garoziņa?
Pavāri iesaka vidēja lieluma (sievietes plaukstas lieluma) kotleti cept 2 minūtes no katras puses uz lielas uguns.
Tad uguni samazina, pannai uzliek vāku un gatavo vēl 4-5 minūtes. Pavisam kopā tikai 9 minūtes. Un viss!
Lai izveidotos zeltaina garoziņa, eļļai, kurā cep kotletes, jābūt ļoti karstai, bet kotletes nevajag salikt pannā blīvi.
5. Sautēt mērcē
Pasniegt kotletes ar mērci ir lieliska ideja. Nav labi tikai ilgi sautēt lieliski pagatavotas kotletes, tādējādi palaižot vējā visu darbu. Pat, ja arī būs garšīgi, tas būs pavisam cits ēdiens.
6. Neizcept līdz galam
Šī kļūda attiecas uz cūkgaļas, tītara vai vistas kotletēm. Bet kvalitatīvas liellopa vai teļa gaļas kotletes var arī neizcept līdz galam.
Pārbaudīt, vai kotletes gatavas var iedurot tajās ar iesmiņu vai nazi. Ja dūruma vietā šķidrums parādās dzidrs, kotlete gatava, ja tas ir rozā, vēl jāpacep.
Pabaksti kotleti uz pusēm. Ja tā ir kaut nedaudz rozā, tā jāliek atpakaļ pannā un vēl jāpacep.
7. Ilgi sildīt
Nav noslēpums, ka visgaršīgākās kotletes ir tikko izceptas. Bet ko darīt, lai no pusdienām pāri palikušās kotletes tikpat garšīgas būtu arī nākamajā dienā?
Kotletes nevajag cept pārāk ilgi – tad tās pirmajā dienā būs sulīgas, un arī nākamajā dienā to garša būs laba. Sildīt kotletes labāk mērcē, tā mitrinās un mīkstinās gaļas šķiedras.
Uzsildi mērci katliņā uz vidējas uguns, tad uz 5-7 minūtēm liec tajā kotletes. Tās uzsildīsies un būs gandrīz tikpat garšīgas, kā iepriekšējā dienā. Labu apetīti!
Lai kotlešu masa nebūtu pārāk sausa, var tai pievienot 1-2 karotes salda trekna krējuma vai vienu sakultu olu.
Vēl viens sulīgu kotlešu noslēpums ir pievienot katrā kotletē ielikt gabaliņu sviesta vai ledus. Gatavošanas laikā tie kusīs un kotletes nekad nebūs sausas un cietas.
Atstāt komentāru