Kur un kā uzglabāt saulespuķu eļļu: galvenie noteikumi

Ne visi piedomā, kā pareizi uzglabāt saulespuķu eļļu. Daudzi īpaši nesatraucas un noliek to kaut kur plīts tuvumā, jo tad tā vienmēr ir pa rokai.

Taču pastāvīgs siltums un gaisma pavisam nav tas, kas eļļai vajadzīgs.

Šajā stāstā noskaidrosim, kur un kā uzglabāt saulespuķu eļļu. Jo nezinot to varam nonākt nepatikšanās, vērtīgais produkts sabojāsies.

Saulespuķu eļļas veidi

Saulespuķu eļļa (sevišķi nerafinēta) ir īsta vērtīgo komponentu krātuve. Vitamīni, olbaltumvielas un augu tauki – tas pat nav pilnīgs to vērtīgo vielu uzskaitījums, kas ir saulespuķu eļļā.

Bez šaubām, mūsdienu reālijās bez tās ir grūti dzīvot veselīgu un aktīvu dzīvi.

Vienmēr uzmanīgi izlasiet tekstu uz iepakojuma: viens ražotājs var norādīt derīguma termiņu gada laikā, cits – divu trīs mēnešu laikā. Uzglabāšanas laiks ir tieši atkarīgs no eļļas apstrādes veida.

Tāpēc pērkot eļļu, ir skaidri jāsaprot, kādam nolūkam jums vajadzīgs šis produkts. Piemēram, salātu aizdarināšanai izmantojiet pirmā spieduma eļļu (tā būs garšīgāk un veselīgāk). Bet cepšanai lieliski derēs parastā rafinētā eļļa.

Pirmā spieduma eļļu gatavo no līdz 50 grādiem uzkarsētām saulespuķu sēklām. Sēklas tiek spiestas ar speciālām presēm, filtrējot un izvelkot no tām visu vērtīgo.

Tāda apstrādes metode ļauj saglabāt visas veselībai nepieciešamās vielas. Šāds produkts ar raksturīgo saulespuķu sēklu aromātu ir tumšā krāsā un tam būs neliels uzglabāšanas termiņš.

Ar nerafinētu saulespuķu viss būs nedaudz savādāk: pēc sākotnējās filtrēšanas tai tiek veikta arī mehāniskā apstrāde. Tās dēļ daļa vērtīgo komponentu zūd.

Taču arī šī veida eļļa lieliski der  lietošanai tīrā veidā. Tā der arī kosmētisko masku un sejas krēmu gatavošanai mājas apstākļos.

Hidratizētā eļļai bez iepriekš minētajiem apstrādes veidiem tiek veikta arī hidratizācija. Tā šķīdums kļūst caurspīdīgs un bez piemaisījumiem, garšas un praktiski bez smaržas.

Tādu eļļu vislabāk izmantot cepšanai.

Izsaldēta eļļa ir produkts, kas ir pilnīgi attīrīts no visiem komponentiem. Tajā nav pat vaska savienojumu, tāpēc tā zaudē savu dzelteno krāsu un raksturīgo smaržu.

Galu galā tiek iegūta eļļa, kura nedūmo cepot un neputo, kad to silda. Šāds produkts ieteicams bērniem un cilvēkiem, kuri ievēro stingru diētu.

Saulespuķu eļļas uzglabāšanas termiņi

Jo vairāk attīrīšanas pakāpju iziet eļļa, jo lielāks būs tās uzglabāšanas laiks. Taču tas nenozīmē, ka  rafinētu, hidratizētu vai izsaldētu eļļu var uzglabāt bezgalīgi ilgi.

Parasti noslēgta rafinēta eļļa uzglabājama aptuveni gadu. Kad eļļas pudele tiek atvērta, to var uzglabāt 4 mēnešus. Aukstā spieduma eļļu, pēc pudeles atvēršanas var uzglabāt mēnesi- pusotru.

Kur uzglabāt saulespuķu eļļu?

Tā glabājama tumšā, vēsā vietā, pēc iespējas tālāk no staru ietekmes. Ideālā tara uzglabāšanai – noslēdzams stikla trauks.

Nerafinētu saulespuķu eļļu ieteicams pārliet tumšā stikla pudelē. Tas darāms tāpēc, lai eļļa saules staru ietekmē nebojātos un nezaudētu savas vērtīgās īpašības.

Kur uzglabāt saulespuķu eļļu: skapītī vai ledusskapī?

Viennozīmīgas atbildes nav, var teikt tikai vienu: eļļai nepatīk straujas temperatūras maiņas, skābekļa piekļuve un pārlieku liels siltums. To ietekmē eļļa var kļūt rūgta, nearomātiska un nevērtīga.

Uzglabājiet saulespuķu eļļu tumšā, vēsā vietā, kur temperatūra variējas 8-16 grādu robežās.

Istabas temperatūra parasti ir augstāka, tāpēc virtuves skapītī labāk uzglabāt tikai neatvērtu eļļas iepakojumu. Ledusskapī parasti temperatūra nepārsniedz +4 grādus.

Vai tas nozīmē, ka atvērtu eļļas iepakojumu tajā uzglabāt nevar? Nē, var un vajag. Šajā gadījumā zema temperatūra ir vajadzīga.

Tur eļļu var uzglabāt līdz 9 mēnešiem. Labākā vieta eļļas uzglabāšanai ir zemākie plaukti un pieliekamais (tālāk no logiem un plīts).

Ja jums ir daudz rafinētās eļļas, to var arī sasaldēt saldētavā, tad tās uzglabāšanas laiks pagarināsies vēl par gadu. Atkārtoti sasaldēt eļļu nav ieteicams.

Aukstumā tā zaudē savas vērtīgās vielas un tā būs derīga tikai cepšanai.

Aukstā spieduma eļļu var uzglabāt 3-4 mēnešus. Karstās presēšanas eļļu – līdz gadam. Atvērta nerafinētā eļļa izlietojama 3-4 nedēļu laikā, bet rafinēta – 4 mēnešu laikā. Pēc tam produkta sastāvs mainās un tajā var izveidoties kancerogēni.

Atcerieties, ka plīts tuvumā var uzglabāt tik daudz eļļas, cik paredzēts izlietot nedēļas laikā. Tai jābūt stikla traukā ar blīvi noslēdzamu vāku. Vairākums dietologu apgalvo, ka pudeli eļļas ieteicams izlietot 3 nedēļu laikā.