Zibensaizsardzība Tatros un savās mājās

Pagājušogad, 2019. gadā Polijas un Slovākijas Tatri piedzīvoja dabas spēli ar tiem, kas gribēja ko vairāk par mājās sēdēšanu pie TV. Skaidrā, gaišā diena pēkšņi nomācās un tik pat pēkšņi sāka sprēgāt zibens bultas. Zibensaizsardzības sistēmas šeit nelīdzētu.

Apsargāt kalnus ar īpašām zibensaizsardzības sistēmām ir visai grūti, bet mājokļiem, rūpnīcām un citām publiskām ēkām šādas sistēmas var uzstādīt vien 2 nedēļu laikā. Skaties un uzzini vairāk šeit: https://zibens.lv/.

Dzīve ir neuzminama mīkla. Lai dzīvotu laimīgi, labi un droši, ir jātiecas uz panākumiem, jādomā pozitīvi, jāsasniedz vēl nesasniegtas virsotnes. Tas viss jādara gan ar prātu, gan ķermeniski visas dzīves garumā. Šādai filozofijai ir daudz pamatojumu. Pats lielākais – dažāda veida sasniegumi kaut kādā mērā piešķir dzīvei pozitīvu jēgu.

Taču tik bieži ir dzirdēts, ka pat vislabākie un krietnākie cilvēki pēkšņi saslimst vai viņiem gluži vienkārši neveicas attiecībās ar pretējo dzimumu. Kāpēc tik bieži tiem labajiem cilvēkiem jācieš? Ha! Kurš gan uz to vispār var atbildēt?

Mistiska spēle ar dzīvībām Polijas un Slovākijas Tatros atkal pierādīja mūsu dzīvību trauslumu un neparedzamību, ko nespētu aizsargāt pat visspēcīgākās zibensaizsardzības sistēmas. Pat metereologi šādu negaisu paredzējuši nebija. Neko sliktu nedomādami, viņi turējās pie metāla novilktās turēšanās ķēdes. Protams, ka tādas metāla ķēdes ir zibens spērienu saldais ēdiens.

Ir dažādi veidi, kā pasargāt sevi no zibens ietekmes, atrodoties kalnos. Pirmkārt, noteikti jānoskaidro tuvākās laika ziņas. Tomēr jāsaprot, ka arī tās nebūs 100 % pierādījums tam, ka zibeņošana var neuznākt jebkurā brīdī.

– pirmajā momentā, kad sadzirdi pērkonu, centies nonākt vietā, kas nav atklāta teritorija;

– ja esi nonācis kādā no virsotnēm, tūlīt nokāp zemāk;

– ala kā patvērums var kalpot tikai tādā gadījumā, ja vari tajā apsēsties ne tuvāk kā 1 metru no visām sienām un tās griesti nav zemāki par 3 metriem;

– centies nonākt vietā, kur tuvumā nav nevienas ūdens tilpnes;

– tāpat arī pēc iespējas ātrāk atbrīvojies no visiem iespējamajiem metāla priekšmetiem.

Ironisku noslēgumu šaim Tatru notikumam piešķīra saspertais 15 m augstais metāla krusts  Gevonta virsotnē. Vai tas nozīmē, ka filozofija tiekties uz panākumu virsotnēm tik pareiza nav? Lai nu kā, to izprast mums nekad nebūs lemts.

Nejaušību dēļ mājās var pirotehnikas krājumi, gāzes izplūdes dēļ var aizdegties māja vai zibeņošanas dēļ var tikt izraisīts pārspriegojums elektrības vados, kas arī izraisīs. Lai izvairītos no pēdējā, ir iespējams ierīkot dažāda veida zibensaizsardzības sistēmas.

Arī Latvijā šad tad novēroti kādi zibens spērienu gadījumi. Turklāt ne tikai šādi gadījumi. Nereti zibens spērieni cilvēku var tikai savainot, taču šie ievainojumi nereti ir tik būtiski, ka ietekme var būt uz visu mūžu. Vai nebūtu laiks pārliecināties, ka arī mūsu dzīvojamajām mājām ir uzstādīta zibensaizsardzības sistēma? Ja Tu vēl neesi zibens pasargāts, skaties un uzzini vairāk šeit: https://zibens.lv/.