Arhitektu biroja ieteikumi siltumenerģijas taupīšanā

Laikapstākļu mainība Latvijā ir viena no zīmīgākajām lietām, ko šeit īpaši pamanījuši ārzemnieki. Pat vasarā ir dienas, kad vēsi kļūst pat iekštelpās. Vai tas nav diezgan negodīgi, ka pat tajos retajos 3 mēnešos mums savos komunālajos patēriņos īpaši ietaupīt neizdodas? Protams, mūsdienās ir daudz un dažādu veidu, ka māju padarīt energoefektīvāku. Taču lielākoties tos iespējams ieviest vien mājas celšanas sākumā.

Izpētot vairāk, https://gvbirojs.lv/ mājaslapā atradu, ka viens no komunālo tēriņu samazināšanas līdzekļiem ir siltumzuduma mazināšana. To var panākt pat tik vēsturiski svarīgās ēkās kā universitātes, muzeji, muižas u.c. Kā to izdarīt?

– ir jāsiltina ārsienas vai sliktākā gadījumā – iekšējās sienas;

– jāsiltina pagrabs;

– nepieciešamības gadījumā – jāmaina logi;

– jāsiltina bēniņi;

– jāierīko īpašas ventilācijas sistēmas.

Kā pareizi nosiltināt māju?

Var veikt visas minētās darbības, taču ne visām ēkām tas nepieciešams. Reizēm pilnīgi pietiek tikai ar pāris darbībām. Lai uzzinātu, kas ir vislabākais tieši Tavai ēkai, iesaku vērsties kādā no arhitektu birojiem. Profesionāli arhitekti ēku novērtēs un sniegs Tev konsultāciju par labākajiem risinājumiem.

Konsultācijā ar arhitektu uzzināju, ka ēkas sienu siltinājumam jābūt vismaz 35 cm. Tas ir nedaudz vairāk kā trešdaļa metra. Iedomājieties, cik mazāk vietas jums paliks, ja jāsiltina būs iekšējās sienas. Arī energoefektivitātes ziņā ārējās sienas siltināt ir izdevīgāk. Turklāt tā ir iespēja atjaunot fasādes izskatu.

Ja vēlies siltināt savu dzīvojamo māju, kas visticamāk nav sens arhitektūras piemineklis, tad labāk siltini ārsienas. Tas neizmainīs iekštelpu izmēru un padarīs skaistāku fasādi. Ja nepieciešams, nomaini arī ēkas logus. Arī jauni logi dod ievērojamus uzlabojumus siltuma taupīšanā.

Kad nomainīt logus?

Latvijā vēl ir pietiekami daudz vietu, kur saglabājušies vecie koka logi ar t.s. dabīgo ventilāciju. Patiesībā šī dabīgā ventilācija nemaz tik veselīga nav. Tam ir daudz iemeslu. Piemēram, logs varbūt atrodas ielas pusē, līdz ar to svaigais gaiss mīsies ar putekļiem un izplūdes gāzēm. Tāpat visi zina, cik nepatīkama ir šī gaisa cirkulācija ziemā. Turklāt skoča noklātie ielāpi loga ailēs sadragā to krāsu un faktūru.

Lai ziemā nesaltu pēdas…

Manuprāt, ļoti interesants veids kā ietaupīt siltumenerģiju, ir vēdināšanas ierīču ierīkošana. Tie ir tā saucamie siltumsūkņi. To uzstāda pie vienas no mājas sienām. Tāpat tiek uzstādītas arī gaisa caurules zemē. Ir zināms, ka zemes temperatūra konstanti saglabājas ~+8 C. Tā palīdz vai nu gaisu atdzesēt vai nepieciešamības gadījumā – arī sasildīt.

Kā alternatīvie siltināšanas veidi var būt arī bēniņu vai pagraba siltināšana. Arī tas var palīdzēt ietaupīt uz siltumenerģijas patērēšanu.

Lai šajos siltumenerģijas taupīšanas teorijas lokos neapmaldītos, pirms ķerties pie kādas no metodēm, iesaku saņemt konsultāciju pie profesionāliem arhitektiem. Uzzini vairāk šeit: https://gvbirojs.lv/.