Kāpēc nav ieteicams pirkt pušķus no vecmāmiņām

Katru gadu peļņas tīkotāji iziet puķu medībās. Gar ceļu malām, tirgos un metro uzrodas pavasara vēstneši – vecenītes, kuras tirgo sniegpulkstenītes.

Tā nu ir sanācis, ka vīrieši savām sievietēm uz marta svētkiem dāvina pirmos pavasara ziediņus, tāpēc reto puķīšu tirgotājiem peļņa sanāk visai laba.

Pirmās sniegpulkstenītes. Reti, kurš no tirgotājiem iedomājas, ka par to draud administratīvā atbildība, jo daudzas pavasara puķu sugas, piemēram, sniegpulkstenītes, jeb galantusi (Galanthus) ir ierakstīti Sarkanajā grāmatā.

Neraugoties uz ekologu brīdinājumiem par to, ka tādā veidā tiek iznīcinātas unikālās puķes, ka tiek postīta daba, vieni tās izrok, bet otri pērk, bieži vien mājās tās pārnes jau bezcerīgi novītušas.

Kāpēc gan šīs puķes nedrīkst ne plūkt, ne pirkt ?

1. Sniegpulkstenītes un krokusi, kas ielās tiek tirgoti visbiežāk, ir augi, kas ierakstīti Sarkanajā grāmatā, tāpēc to lasīšana un pirkšana ir aizliegta ar likumu, neatkarīgi no tā, kur tie ir lasīti un kas tos audzējis. Tirgoņi reizēm stāsta leģendas, ka puķes izaudzētas personīgajā dārziņā, bet lietas būtību tas vienalga nemaina.

2. Pirmās pavasara puķes ir jāsaudzē, jo tās pavisam viegli var izzust no pasaules. Pēc botāniķu novērojumiem, pēdējos gados daudzos reģionos sniegpulkstenīšu populācija strauji samazinās.

Krimā, piemēram, tie jau ir gandrīz uz izmiršanas robežas. Ja vēl pirms 5 – 10 gadiem sniegpulkstenītes bija sastopamas mežu audzēs gar trasi Alušta – Jalta, tad tagad tās tur gaišā dienas laikā ar uguni nesameklēt.

3. Sniegpulkstenīšu ziedēšanas un augšanas laiks ilgst tikai dažas nedēļas, un šajā īsajā laikā tām jāizdzīvo viss dzīves cikls: jāuzkrāj vērtīgās vielas, jānogatavojas un jāizsēj sēklas.

Galvenie procesi, no kuriem ir atkarīga izdzīvošana, notiek zem zemes: sīpoliņos. Barbariska sīpoliņu izraušana noved pie to dzīves areāla samazināšanās.

Bet arī tad, ja sniegpulkstenītes neizrauj ar visu sakni, „uzņēmīgu” ļaužu dēļ tās nespēj saglabāt savu skaitliskumu. Populācija degradē un iznīkst 4 – 5 gadu laikā.

4. Un beigu beigās, noplūktu sniegpulkstenīšu „tirgus” izskats saglabājas tikai aptuveni 2 stundas, un tu, iespējams, nepagūsi tās svaigas aiznest līdz mājām.

Vai nav labāk kopā ar mīļoti cilvēku aiziet uz mežu un papriecāties par maigajiem un burvīgajiem dabas veidojumiem, tas taču būs interesantāk un pilnīgi noteikti atstās daudz vairāk patīkamu atmiņu.

Sniegpulkstenītes ir viens no dabas brīnumiem, un tikai no mums ir atkarīgs, vai par tām varēs priecāties arī mūsu bērni. Neplūc, nepērc, nedāvini un nepieņem kā dāvanu šīs puķes, ļauj trauslajam pavasara skaistumam dzīvot!

Lai gads būtu mierīgs, labs un bagātīgs, piedāvājam lasītājiem pavasari sagaidīt pareizi.